OK

Websitet anvender cookies til at huske dine indstillinger og statistik. Ved at klikke videre på websitet accepterer du websitets brug af cookies.
Læs mere om websitets cookies her under databeskyttelse

Forvaltningsgruppe

Forvaltningsgruppen for Region Sønderjylland-Schleswig består af mindst en forvaltningsmedarbejder fra hver af partnerorganisationerne samt Regionskontorets ledelse. Det er primært forvaltningsgruppens opgave at forberede møderne i bestyrelsen samt følge op på beslutninger truffet i bestyrelsen. Forvaltningsgruppen er bindeleddet mellem Regionskontoret og partnerne.

Medlemmer 

Claus Dall
Haderslev Kommune
Byrådssekretariat
Gåskærgade 26-28
DK-6100 Haderslev

+45 74 34 01 32

clda@haderslev.dk

Fatma Aygül
Stadt Flensburg
Dansk-tysk samarbejde
Rathausplatz 1
D-24937 Flensburg

+49 461 85 1686

Ayguel.Fatma@Stadt.Flensburg.de

 

Mathias Jahnke
Kreis Schleswig-Flensburg
Flensburger Str. 7
D-24837 Schleswig

+49 46 21 87 673

mathias.jahnke@schleswig-flensburg.de 

 

Uwe Jessen
Bund deutscher Nordschleswiger
Deutsches Generalsekretariat
Vestergade 30
DK-6200 Aabenraa

+45 74 62 38 33

jessen@bdn.dk

Martin Lorenzen
Sydslesvigsk Vælgerforening 
Schiffbrücke 42
D-24939 Flensburg

+49 461 14408 311

martin.lorenzen@ssw.de

 
 

Andreas Doll
Kreis Nordfriesland
Marktstr. 6
D-25813 Husum

+49 48 41 67  620

andreas.doll@nordfriesland.de 

 

 

Anne Schulz
Sønderborg Kommune
Rådhustorvet 10
DK-6400 Sønderborg

+45 88 72 57 97

ascu@sonderborg.dk

Margriet Pless Jansen
Erhvervskonsulent
Aabenraa Kommune 
Skelbækvej 2
DK-6200 Aabenraa

+45 73 76 74 01

mpj@aabenraa.dk

 

Christiane Franziska Plischke
Tønder Kommune
Direktionsstab
Wegners Plads 2
DK-6270 Tønder

+45 74 92 93 22

cfm@toender.dk  

 


Christine Weißhuhn
Ministerium für Justiz, Europa, Verbraucherschutz und Gleichstellung
des Landes Schleswig-Holstein
Lorentzendamm 35
D-24103 Kiel

+49 431 988 3885

christine.weisshuhn@jumi.landsh.de  

Kia Sofie Abildtrup
Region Syddanmark
Damhaven 12
7100 Vejle

+45 76 63 11 31

kia.sofie.abildtrup@rsyd.dk

   
Vores partnere
Region Sønderjylland - Schleswig | Lyren 1 | DK-6330 Padborg | Tel. +45 74 67 05 01 | region@region.dk | sikkerpost.region@region.dk
Telefontider/Tidsbestilling: Mandag-torsdag fra kl. 8.00-16.30 og fredag fra kl. 8.00-15.00 DatabeskyttelseKolofonStart